آموزشی، تمام پایه های تحصیلی، سرگرمی، مشاوره، مقاله، پایه دوم راهنمایی، پایه سوم راهنمایی

سیستم آب

امتیاز دهید

شیر آب خانه تان را باز کنید، فوراً آب جریان می یابد. ممکن است آب گرم یا سرد باشد و معمولاً به اندازه کافی خالص است که بتوان آشامید. آب از یک مخزن، مثل دریاچه، رودخانه، چشمه یا چاه، نشأت می گیرد و معمولاً قبل از رسیدن به خانه شما تصفیه می شود، و از طریق لوله های زیر زمینی منتقل می گردد. ممکن است آب مستقیماً به شیر آب سرد خانه تان فرستاده شود، یا ابتدا در مخزنی ذخیره شده و سپس به شیرها منتقل گردد. یک آب گرمکن (که با گاز، زغال، برق یا خورشید کار می کند) آب را گرم نموده و پس از آن به شیر آب گرم خانه تان منتقل می گردد.

از برج آب تا شیر

معمولاً آب از یک مخزن آب نزدیک (که در ارتفاع بالاتری نسبت به منزل شما قرار دارد) تأمین می شود. نیروی گرانش زمین باعث جریان یافتن آب به سمت پایین در لوله ها می شود و بدین ترتیب در آب انبار یا مخازن زیر سقفی ذخیره می گردد. هرگاه شما شیر آبی را باز می کنید، آب (به وسیله لوله ها) از مخزن به شیر منتقل می گردد. مخازن ذخیره سازی آب (در منازل) یک شیر شناور دارند که اجازه نمی دهد آب از یک حد معینی بیشتر پر شود، به عبارت دیگر از سر ریز شدن آب جلوگیری می کند. مدلی از این سیستم را بسازید.

توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز کمک کنند.

آنچه شما نیاز دارید:

اره، ٣٠ سانتیمتر لوله پلاستیکی انعطاف پذیر، چسب، شیری که به لوله خوب محکم شود، بادکنک بلند، قیچی، میله سیخی، گریس، چسب نواری، گیره رو میزی، سوهان گرد، دریل و مته ٣ و ٨ میلیمتری، میله چوبی به طول ٣۵ میلیمتر و قطر ٨ میلیمتر، سه بطری ۵ لیتری با مقطع مربع، سه جعبه بزرگ برای نگه داشتن بطری ها، خط کش فلزی، اره، چوب چندلایه به ابعاد ٠.۵*۶*١۶ سانتیمتر، تکه چوب به ابعاد ٠.۵*٢.۵*۶.۵ (با یک سوراخ ٨ میلیمتری به فاصله ١.۵ سانتیمتر از گوشه آن)، توپ پلاستیکی تو خالی به قطر ٨ سانتیمتر

 سیستم آب

١- بالای بطری را بردارید. این تکه قسمتی از شیر است و زیر مخزن قرار می گیرد. همانند شکل زیر، سوراخ هایی در قسمت شیر (برای لوله ها) ایجاد کنید. شیاری در زیر سوراخ ایجاد کنید.

سوراخ هایی برای میله و شکافی برای چوب چندلایه ایجاد کنید.

 سیستم آب سیستم آب

٢- سر یک بطری دیگر را بریده و دور بیاندازید تا مخزن آب ایجاد گردد. سوراخی به اندازه لوله در نزدیکی پایین مخزن ایجاد کنید. قسمت مستطیل شکل از بطری سوم را ببرید تا آب انبار ساخته شود. در طرف دیگر آب انبار و در نزدیکی در آن، سوراخی ایجاد کنید.

 سیستم آب

٣- گردن یک بادکنک بلند را بریده تا یک لوله لاستیکی ساخته شود. یک لوله ١٠ سانتیمتر در هر طرف لوله لاستیکی فرو کنید و با نوار چسب محکم کنید. حدود ۴ سانتیمتری از میانه لوله لاستیکی (بادکنکی) را آزاد بگذارید تا همانند شیر عمل کند.

 سیستم آب

۴- به کمک مته ٣ میلیمتری سوراخی در میله چوبی (به فاصله ۵ میلیمتر از یک طرف آن) ایجاد کنید. این طرف میله چوبی همانند لولا عمل می کند. یک سوراخ ٨ میلیمتری در یک طرف توپ ایجاد کنید، سپس توپ را به طرف دیگر میله چوبی بچسبانید.

 سیستم آب

۵- دو پخ ۴۵ درجه روی تکه چوب ایجاد کنید (روی طرفی که از سوراخ دور است). میله چوبی را از سوراخ عبور دهید. چوب را به میله بچسبانید (به فاصله ۵ سانتیمتر از طرف لولایی آن). در ضمن سعی کنید طرف پخ خورده موازی سوراخ میله چوبی باشد.

 سیستم آب

۶- شیر را از سوراخ های قسمت شیر عبور دهید به طوری که لوله لاستیکی داخل بطری قرار گیرد. میله چوبی را به شکل لولا نصب کنید (به وسیله میله ای که از سوراخ میله چوبی عبور کرده). بدین ترتیب، تکه چوب پخ خورده می تواند روی شیر اثر بگذارد.

 سیستم آب

٧- تخته چوب چندلایه مستطیلی را از شکاف های قسمت شیر عبور دهید. اگر شما توپ روی میله چوبی را بلند کنید، بایستی قسمت پخ خورده چوب بتواند لوله لاستیکی را روی تخته چوب فشرده کند (قبل از آنکه میله چوبی به بدنه بطری گیر کند).

 سیستم آب

٨- طرف آزاد لوله پلاستیکی (که دور از توپ است) را وارد سوراخ مخزن کنید. با فشار، شیر را به انتهای لوله ١٠ سانتیمتری وارد کنید. طرف دیگر این لوله را وارد آب انبار کنید. بررسی کنید تمام اتصالات آب بندی باشند. سپس شیر را ببندید.

 سیستم آب

٩- مخزن را روی جعبه ٣٨ سانتیمتری قرار دهید و قسمت شیر را روی جعبه ٣٠ سانتیمتری بگذارید. آب انبار را روی جعبه کوچکی قرار دهید به طوری که توپ داخل مخزن باشد و ظرف سینک زیر شیر قرار گیرد.

 سیستم آب

١٠- آب از مخزن به سمت آب انبار جریان می یابد، و در نتیجه توپ شناور بالا می آید. چوب پخ خورده به سمت لوله لاستیکی بالا می آید، و آن را تحت فشار قرار می دهد. هنگامی که آب انبار پر می شود لوله لاستیکی به حدی فشرده می شود که دیگر اجازه عبور آب را نمی دهد.

 سیستم آب

١١- وقتی عبور آب از مخزن به آب انبار متوقف شد شیر را باز کنید تا سینک پر شود. در این هنگام سطح آب پایین می آید و در نتیجه شیر برای پر کردن مجدد آب انبار باز می شود.

سیستم آب

تصفیه آب

تجهیزات آب و فاضل آب ابتدا رسوبات را از آب پالایش می کنند، سپس بوسیله باکتری ها مواد آلوده را از آب پاک می کنند.

سیستم آب

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *