سرگرمی

گوریلا گلس

گوریلا گلس ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ vote

شیشه گوریلا یا گوریلا گلس (به انگلیسی: Gorilla Glass) که به وسیله شرکت کورنینگ به‌وجود آمده‌است، شیشه‌ای از جنس آلومینوسیلیکات قلیایی است و به شکلی طراحی شده‌است که نازک، سبک و مقاوم باشد. بیشتر کاربرد این شیشه استفاده به عنوان پوشش خارجی صفحه نمایش دستگاه‌های الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ایاست. متمایزترین ویژگی این شیشه مقاومت آن است که سبب می‌شود شیشه نازکی از آن در برابر شکنندگی و خراش مقاوم باشد. در سال ۲۰۱۰، در ۲۰% حدود ۲۰۰میلیون تلفن همراه ساخته‌شده از این شیشه استفاده شد. به گفته شرکت سازنده، این شیشه با امواج فرکانس رادیویی سازگار است و به دلیل وضوح نوری بالا، برای استفاده در صفحه‌های نمایش تلویزیون‌های اچ‌دی و سه بعدی مناسب است. سختی ویکرز این شیشه در حدود ۷۰۱-۶۲۲ کیلوگرم نیرو بر میلی‌متر مربع است.

استفاده در شرکت اپل

در سال ۲۰۰۶ هنگامی که نمونه اولیه آی‌فون ساخته می‌شد، استیو جابز هنگامی که نمونه مهندسی محصول را در کیفش قرار داد، متوجه شد که کلیدهای او صفحه نمایش آی‌فون را خراشیده است. بنابراین او شروع به جستجو برای یک شیشه مقاوم در برابر خراشیدگی را آغاز کرد. وندل ویکز (به انگلیسی: Wendell Weeks)، مدیرعامل کورنینگ، شیشه گوریلا را به او معرفی کرد و جابز او را متقاعد کرد که ساخت این شیشه را برای تلفن در حال عرضه‌اش آغاز کند. پس از این موضوع، شرکت کورنینگ احیا شد و تولید این شیشه را برای تلفن‌های هوشمند و دیگر ادوات الکترونیکی سایر شرکت‌ها آغازکرد.

گوریلا ۲

در سال ژانویه ۲۰۱۰، کورنینگ، گوریلا ۲ را معرفی کرد. این مدل نسبت به مدل قبلی ۲۰درصد نازک‌تر بود، در حالی که مقاومت آن در برابر خراشیدگی همانند مدل قبلی بود. به وسیله نمونه جدید، می‌توان صفحات حساس بزرگتری تولید کرد. ازجمله گوشیهای مجهز به گوریلا ۲ میتوان به سامسونگ گالکسی نوت ۲ و سامسونگ گالکسی اس۳ و نوکیا لومیا ۹۲۰ اشاره نمود.

استفاده در دیگر دستگاه‌ها

  • آیفون ۵
  • سامسونگ گلکسی اس۳
  • سامسونگ گلکسی اس۲
  • سامسونگ گلکسی اس۶
  • نکسوس وان
  • نوکیا ان۹
  • ال‌جی آرنا
  • اچ‌تی‌سی تایتان

 

منبع :https://fa.wikipedia.org/

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *