آموزشی، دسته‌بندی نشده، مشاوره

حافظه و تقویت آن

حافظه و تقویت آن ۱٫۰۰/۵ (۲۰٫۰۰%) ۱ vote

پاسکال می گوید:

حافظه برای همه کارهای ذهنی است.

با استفاده از ۴ قاعده کلی حافظه و یادگیری به صورت آگاهانه و تکرار آن تا تبدیل به عادت فردی، قدرت حافظه افزایش میابد.

این ۴ قاعده کلی باید:

  1. نیت و تمایل فکری خود را بر این قرار دهید که مطلبی را که می خوانید به حافظه بسپارید تا موقعی که انسان سعی نکند چیزی را به خاطر داشته باشد آن را به خاطر نخواهد سپرد
  2. نسبت به آنچه که می خواهید به ذهن بسپارید فعالانه واکنش نشان دهید. به دقت نگاه کنید ،گوش فرا دهید ،در مورد مطلب بحث کنید و درباره آن تفکر کنید.

اگر می خواهید در دروس خود موفقیت بیشتری کسب کنید مطالعه آنها را با بی میلی انجام ندهید باکه خود را (درگیر) درس کنید. خواهید پرسید چگونه؟ خیلی ساده است کافی است به نکات زیر توجه کنید.

۱-گرم کردن ذهن

برای گرم کردن ذهن، قبل از شروع درس، مطالب گذشته را در ذهن مرور کنید و اگر به اشکال برخوردید نگاهی به صفحات گزشته کتاب بی اندازید. این کار علاوه بر آماده کردن مغز باعث میشود که شما بهتر بتوانید بین معلومات جدید و معلومات قبلی ارتبات برقرار کنید و در نتیجه یادگیری مطالب جدید هم برای شما ساده تر میشود.

۲- تکرار کردن

به موازات خواندن بخشهای جدید، بخشهای قبلی را دوره کنید، خصوصا اگر برای دوره کردن متکی بر دسته بندیها و خلاصه های دست نوشته خودتان باشید.

۳-ناخودآگاه ذهن:

بعد از خاتمه تمرین، قسمتی از مغز شما به فعالیت خود در زمینه یادگیری و یادآوری مطلب مورد نظر ادامه می دهد در صورتی که :

  1. به مطلب مورد نظر علاقه داشته باشید. حتی “تظاهر” به داشتن علاقه به مطلب، یادگیری را افزایش می دهد.
  2. دانستن مطلب برایتان اهمیت داشته باشد.
  3. هر چقدر مطلب مشکل تر باشد به طوری که قوای ذهنی بیشتری را به کار گیرد  این حرکت ناخودآگاه ذهن بیشتر خواهد بود.

۴-در مطالعات و تمرینات خود قبل از تکمیل بحث، استراحت های کوتاه پیش بینی کنید.

در فواصل بین تمرینات سعی کنید در کار دیگری غرق نشوید وکار ناتمام خود را مد نظر داشته باشید و بکوشید همان روز آن را تمام کنید.

۵- خط کشیدن وعلامت گذاشتن :

بجای خط کشیدن زیر یک جمله زیر کلمات مهم جمله (کلمات کلیدی)علامت گذاری کنید. علاوه بر آن خط کشی بهتر است از یک نظام سازمان یافته (ارتباط تز اصلی و جزئیات متن ) تبعیت کنید.

۶- خلاصه برداری و بسته بندی کردن:

بهترین راهنما در امر مطالعه یاد داشتهای شخصی است این یاد داشت ها به شما کمک می کنند مطلب را بهتر بفهمید بهتر به خاطر بسپارید راحت تر مرور کنید سریع تر درس را حاضر کنید نکات اصلی واساسی رابهترتشخیص دهید ودر موقع خواندن مطلب از تمرکز حواس بیشتری برخوردار شوید به یاد داشته باشید یاد داشت برداری برابر است با نظم ذهنی وتمرکز حواس٫

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *